O nouă scenografie Flori de Mentă ne-a stârnit și pofta, și imaginația. În cadrul evenimentului Inside -Out, petrecut la Carol 53 sub umbrela Romanian Design Week, Floriana și Vlad cu pregătit delicatese inspirate de plantele unui vechi ierbar – expuse atunci pe pereții de cărămidă ai casei vechi.

“Totul a pornit de la propunerea arhitectei Alina Turdean de a face un proiect gastronomic care să însoţească o selecţie de plante dintr-un ierbar foarte vechi. Inspiraţi astfel de o multitudine de texturi, arome, forme, sentimente, semnificaţii, culori, ideile nu au ezitat să apară. Totul a fost gândit pentru a trezi sentimente mixte prin delicateţea dulciurilor expuse într-un cadru brut. Am plecat astfel de la magnolie, laur, stejar, iasomie, ienupăr și o plantă neidentificată încă.”, povestesc Floriana și Vlad.
Iar bunătățile preparate au fost:
Tortulețe cu frişcă, lime şi ciocolată albă, parfumate cu iasomie: moi, delicate, răcoritoare, cu lime ce completează fin mireasma iasomiei.
Spumă fină de iaurt de bivoliţă cu afine, căpşuni şi mentă în culorile pastelate ale unei magnolii:

Coroniţă cu biscuiţi cu matcha, ciocolată albă şi frunze de laur, ce se confundau cu biscuiţii:

Ciocolată de casă cu alune de pădure născută din culoarea și textura ghindelor stejarului:

Bombonele cu ciocolată, guinness şi afine ce întruchipează fructele ienupărului:

Bomboane cu lime, ciocolată albă şi cu căpşuni, care prin aşezarea lor sugerau misterul plantei neidentificate.

Despre Carol 53, casa salvată de pe Bulevardul Carol, poți citi aici.
Fotografii: Vlad Baltagi
|